Jak funguje Multi Level Marketing – MLM?

MLM neboli Multi Level Marketing je způsob prodeje, ve kterém jsou vynechány některé klasické mezičlánky obchodu (velkoobchody, sklady, dealeři, maloobchody atd.) a často se nepoužívá ani klasická drahá reklama. Namísto toho jde zboží od výrobce přímo k prodejci, který je schopný zboží vhodně doporučit a udělat mu reklamu. Distribuční cesta je tak mnohem levnější. Ušetřené peníze částečně snižují cenu výrobků a částečně připadají na provize prodejcům. Pro koncového zákazníka je tak zboží podstatně levnější a navíc většinou i s dopravou až do domu.

Některé firmy požadují určitou částku za registraci nového prodejce (Dedra nikoliv!). Po registraci získá prodejce možnost nakupovat zboží s určitou slevou. Navíc obdrží propagační materiály (katalog, vzorky zboží…). Ušetří tak na nákupech pro sebe a pokud se rozhodne zboží prodávat, bude se jeho zisk rovnat rozdílu mezi nákupní cenou za jeho objednávku a cenou uvedenou v prodejním katalogu. Rozdíl těchto cen bývá okolo 20%. To znamená, že při objednávce zákazníka z katalogu ve výši 1000 Kč bude Váš zisk 200 Kč.

Nicméně tímto možnost přivýdělku nekončí. Jelikož se může stát, že i Váš zákazník bude chtít nakupovat zboží se slevou, případně ho prodávat, bylo by nesmyslné, abyste si konkurovali. Vy naopak takového zákazníka zaregistrujete pod sebe. Tím, že bude registrován pod Vámi, budete mít z výše jeho objednávek určitá procenta. Dokonce nejen z jeho, ale také dalších lidí registrovaných pod Vaším prodejcem (provize jsou odstupňovány). Vytváří se tak síť prodejců, která se stará o prodej a reklamu. Každá firma má nastavené odměňování jinak. Na tomto systému jsou založeny i známé podvody typu pyramida nebo letadlo viz. níže. Je proto důležité si řádně systém každé firmy prostudovat!

Noví prodejci uvádějí při ragistraci číslo prodejce, který je doporučil. U Dedry se takovýmto lidem říká koordinátoři. Koordinátor má za úkol poskytnout prodejcům pod sebou potřebné informace. Pomáhá jim a předává své zkušenosti.

Pozor na podvody!

Jak již bylo řečeno výše, na podobném systému fungují u podvody typu pyramida a letadlo. Často požadují vstupní poplatek, který zpět získáte přivedením dalších lidí, kteří poplatek také zaplatí. Lidé často z neznalosti kvůli tomu odsuzují i Multi Level Marketing, který patří mezi legální formy prodeje.

Jak funguje tento systém u Dedry?

Dedra používá spravedlivý systém odměňování! Více se dočtete v našem článku Praktický příklad spolupráce s Dedrou.